22/09/2011 - VYŠETŘENÍ DĚLOŽNÍHO ČÍPKU

Publikováno 22/09/2011

Autor neznámý

Vážené pacientky,

v rámci zlepšení péče Vám ve spolupráci s Bioptickou laboratoří Plzeň nyní nabízíme zcela novou metodu vyšetření děložního čípku - ThinPrep Pap test - neboli LIQUID BASED CYTOLOGY.

ONKOLOGICKÁ CYTOLOGIE neboli Pap stěr je součástí preventivního vyšetření, které by měla podstoupit žena 1x ročně. Tato metoda je stará cca 50 let a slouží k odhalení nádorového či přednádorového růstu na děložním čípku. Rakovina děložního čípku je druhou nejčastější rakovinou u žen, hned po rakovině prsu. Vyšetření se provádí za účelem zjištění známek rakoviny či buněk , které by se mohly v budoucnu na rakovinotvorné přeměnit. V klasickém testu může být nanesení buněk nerovnoměrné, někdy se nepodaří přenést většinu buněk z kartáčku na sklo, a proto se tyto buňky nedostanou k mikroskopickému vyšetření. Senzitivita(citlivost) vyšetření je 60% - 70%.

ThinPrep Pap test je nová metoda,která je nyní nejčastěji používanou metodou v USA, a na kterou též přechází většina států v západní Evropě. Odběr buněk je stejný jako při klasickém stěru, buňky jsou však přeneseny, místo na sklo, do nádobky s ochranným roztokem (tekuté médium). V laboratoři pak pomocí speciálního přístroje se buňky "rozprostřou" jako tenká přehledná vrstva na sklo.

Tato metoda je výrazně šetrnější k přeneseným buňkám, snižuje možnost přehlédnutí suspektních buněk, umí najít a označit i jedinou " rizikovou buňku"  .Senzitivita vyšetření je 90%. Další nezanedbatelnou výhodou je možnost zpětného vyšetření vzorku na HPV ( přítomnost papilomavirů).

Tato metoda není hrazena zdravotní pojišťovnou a v naší ambulanci stojí 500 Kč, přesto ji vřele doporučuji. (před odběrem nutno nepoužívat lubrikant cca 48 hodin).

Další informace a videa viz

http://www.gynekolog.cz/videa/

Zpět